Czy technologia wciąż się rozwija?

Jakiś czas temu słyszałem opinię, że człowiek, który przybyłby do nas z przeszłości, nawet z przed pięćdziesięciu lat, zwariowałby. Moim zdaniem okres ten jest zbyt krótki, ale mogę zgodzić się, że ktoś urodzony na początku dwudziestego wieku miałby spory problem, żeby odnaleźć się w naszych realiach.

Dobrym przykładem mogą być kłopoty z opanowaniem obsługi nowoczesnych urządzeń, jakie mają dzisiejsi siedemdziesięćio i osiemdziesięcio latkowie. Wyobraźcie więc sobie, że teraz ktoś urodzony np. w dwudziestoleciu międzywojennym i wrzucony w wir technologoczny XXI stulecia dostaje do ręki iphone’a albo wideo domofon. Kompletnie nie wiedziałby, co z nim zrobić.

Technologia technologii nierówna?

Prawda jest taka, że w przeciągu ostatnich dwudziestu-trzydziestu lat, jako gatunek zaliczyliśmy znacznie większy postęp, aniżeli w trakcie całego wieku. Ostatnim razem tak zauważalne i znaczące odkrycia miały miejsce za czasów rewolucji przemysłowej.

Można więc przyjąć założenie, że ktoś, kto umarł przed rewolucją przemysłową w XIX wieku, zostałby wrzucony w czas po niej, byłby w podobnej sytuacji. Przez brak zrozumienia świata mógłby zwariować. Wszak ludzie, zaznajomieni już z odkryciami nie mieliby większych problemów z odnalezieniem się w realiach przyszłego świata.

Domofony a wideodomofony

leelenPosłużę się tutaj przykładem domofonów i wideodomofonów. Ktoś, kto widział już tego rodzaju urządzenie bez kamerki, potrafiłby nauczyć się obsługi wideodomofonu. Powiem więcej, okres od założenia pierwszego panelu bramowego do okresu otwierania drzwi przy pomocy zamków kodowych jest tak niewielki, iż ludzie mający wtedy po kilka-kilkanaście lat czują się w dzisiejszym świecie równie dobrze, co teraźniejsi nastolatkowie.

Jestem również przekonany, że istnieje gros firm, istniejących od tamtej pory. Co prawda firma leelen, parająca się wytwórstwem modułów domofonowych oraz całych zestawów wideodomofonowyc,h powstała dopiero w 1991 roku, to jednak na rynku istniały już podobne przedsiębiorstwa.

Kolejny bum technologiczny zauważymy w chwili, kiedy w branży elektronicznej zaczną pojawiać się zakłady, wytwarzające coś, czego do tej pory nie widzieliśmy. Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież drony czy quadrokoptery są tego przykładem. Wszak ich poszczególne składowe były już wcześniej znane człowiekowi. Więc są tylko wypadkową połączenia kilku pomysłów.

Akcesoria domofonów Leelen

Oczywiście kolejne urządzenia zbogaca się o innowacyjne wynalazki. W przypadku wideo domofonów będą to jakieś czytniki kart magnetycznych, zamki kodowe czy możliwość połączenia wideodomofonu z telefonem komórkowym. Jest to wszelako, moim zdaniem, rewolucja horyzontalna, a nie wertykalna. Poruszamy się raczej w tej samej płaszczyźnie, udoskonalając coś, co znamy.

Z perspektywy użytkownika danego urządzenia może sprawiać to wrażenie innowacyjności, ale z pozycji człowieka przyszłości, takie podejście to tylko trwanie w tym, co znamy. Prawdziwy rozwój w branży domofonowej zauważymy, kiedy cały system zmieni się.

Podobnie jest z telefonami czy komputerami. O ile wymyślenie laptopów czy smartfonów to zauważalny postęp, to jest to jednak na płaszczyźnie poziomej. Komórki istnieją już długi czas, komputery również. O pierwszej myślącej maszynie pisał już William Gibson w swojej Maszynie różnicowej. Smartfon jest więc wypadkową połączenia komputera stacjonarnego i przenośnego telefonu. Dla nas – znaczący postęp.

Dla człowieka XXII wieku – krążenie w kółko wokół jednego pomysłu. Bo przecież dla nas lokomotywa napędzana węglem i prądem to wciąż kolej. Za to samolot, względem kolei, jest już innowacją wertykalną.

 

You may also like...

Dodaj komentarz