Kolejnego postępu w technologii nie przewidzimy

Naukowcy i fantaści mogą przewidywać technologiczne postępy jedynie w zakresie zebranego dotychczas doświadczenia. Niemożliwym jest jednak wysnucie prawdopodobnych scenariuszy w oparciu o brak danych. Obecnie dochodzimy do pewnej granicy. Jeśli nie odnajdziemy sposobu na szybszą wymianę danych pomiędzy poszczególnymi modułami, nie będziemy w stanie dokonać większej miniaturyzacji. Wiąże się to z koniecznością odnalezienia zamiennika dla stosowanego dotychczas krzemu.

Alternatywa dla elektryczności?

Ludzie nauki wciąż pracują nad zamianą powyższego pierwiastka jakimś innym, ale na razie bez postępu. Być może konieczne będzie zrewidowanie swoich poglądów na temat elektroniki. Obecnie żyjemy w przeświadczeniu, iż urządzenia opierające się na płytkach krzemowych, kondensatorach i rezystorach są szczytem technologicznej ewolucji.

Stąd też teza, iż nie jesteśmy w stanie przewidzieć kolejnego postępu w technice. Konieczne będzie wynalezienie alternatywy dla krzemu, bądź samej elektroniki. Musimy tutaj zadać fundamentalne pytanie, czy wciąż chcemy rozwijać tę archaiczną elektronikę, czy może pora zacząć szukać kolejnych rozwiązań.

wideodomofony genway

Urządzenia elektroniczne opierają się na prądzie elektrycznym, który zresztą służy nam już nieprzerwanie od kilkuset lat. Niektórzy naukowcy głoszą nawet tezę, że po raz pierwszy człowiek posłużył się elektrycznością w III wieku przed naszą erą!

Obecnie jednak rozwój elektryczności i urządzeń elektronicznych stoi pod duży znakiem zapytania. Jeżeli chcemy dążyć do miniaturyzacji musimy dokonać jakiegoś sporego odkrycia. Obecnie urządzenia, takie jak wideodomofony Genway to chyba szczyt rozwoju.

You may also like...

Dodaj komentarz