Kolorystyka w wyświetlaczach wideodomofonu

wideodomofony, wideodomofony kolorowe

W branży elektronicznej jest tak, że producenci wynajdują sobie jakiś mały, najczęściej niepozorny drobiazg i windują cenę, udoskonalając go. Często jest tak, że owa gonitwa za osiąganiem lepszych parametrów od konkurencji działa na szkodę klienta.

wideodomofony koloroweDobrym przykładem może być gonitwa za liczbą megapikseli w matrycy aparatu fotograficznego. Wszyscy poszukują sprzętów z jak największa ilością małych punkcików gromadzących sygnał świetlny, ale nie zdają sobie sprawy, że znaczenie ma nie tylko ilość, ale także powierzchnia, na której owe megapiksele się znajdują. Chodzi o stosunek ilości owych punktów do rozmiary matrycy. Dopiero poprawny stosunek jednej wartości do drugiej pozwoli na uzyskiwanie lepszej jakości zdjęć.

Myślę, że w przypadku telefonów komórkowych czy chociażby wideodomofonów jest podobnie. Firmy szukają jakiegoś drobiazgu i prześcigają się w ulepszaniu go. Jeśli chodzi o telefony komórkowe, za przykład może posłużyć wielkość wyświetlacza. W przypadku wideodomofonów chodzić może również o przekątną ekranu w odbiorniku.

Kolorystyka a rozmiar

Co prawda, im większy wyświetlacz wideodomofonu, tym łatwiej dostrzec szczegóły, ale ilość megapikseli znajdujących się na ekranie ma równie duże znaczenie. Bo przecież jeśli wartość ta będzie zbyt mała, to piksele będą widoczne gołym okiem, a tego chcielibyśmy uniknąć.

Nie można także zapominać o ilości kolorów. Im wyższa wartość tym żywszy obraz. Posłużę się może przekolorowaniem. Wyobraźcie sobie ekran czarno-biały nieobsługujący żadnych wartości pośrednich. Tylko czerń, bądź biel. Bez konturów postaci nie byłoby możliwe pokazanie czegokolwiek. Dlatego aby poszczególne fragmenty obrazu były możliwe do uchwycenia, konieczne jest wykorzystanie dodatkowych odcieni.

Im większa ilość obsługiwanych odcieni, tym lepsze odwzorowanie rzeczywistości. I myślę, że w przypadku wideodomofonów, większe znaczenie ma właśnie ilość kolorów w wyświetlaczu, aniżeli jego wielkość.

Wideodomofony kolorowe stają się powoli czymś zwyczajnym. Tego rodzaju sprzęt spotykamy nawet w blokach, choć na ten moment to domena domków jedno oraz wielorodzinnych.

Dodaj komentarz