Wideodomofony i inne gadżety

Bo nic tak nie irytuje, jak ulotkarze. A zaczyna się wiosna i coraz więcej ich na ulicach. Bo nic tak nie irytuje, jak nagabujący nas świadkowie. Wiecie, o kim mówię. Ciężko w dzisiejszym świecie o chwilę spokoju. Nawet we własnym domu jesteśmy zaczepiani przez obcych. Dom dawno przestał być azylem i ostoją harmonii. Ciężko uciec przed obcymi. Nawet w pieleszach własnych czterech kątów nie można spokojnie odpocząć.

Dzisiaj chciałbym zaproponować Ci sposób na pozbycie się wyżej wspomnianych gości. Bo o ile Polskie przysłowie głosi: „Gość w dom, Bóg w dom”, o tyle niektórzy są niemile proszeni. Rodzina? Zawsze. Przyjaciele? Chętnie, proszę. Ale ulotkarzom mówimy stanowcze nie.

Dlatego rozsądne będzie wykorzystanie odpowiedniej techniki. Ostatnio coraz więcej mówi się o tym, że technologia dogania powieści fantastyczne. Ludzie zaczynają dywagować nad potencjalnym zagrożeniem, jakie może na nas czyhać ze strony robotów i komputerów. Ja jestem jednak zdania, że to dalece odległa niemal niewyobrażalna przyszłość.Technologia ma służyć człowiekowi i w tym wypadku, tak jest.

Jak wideodomofon przyszedł mi z pomocą

zamek kodowyMowa oczywiście o wideodomofonach. W zeszłym roku wielu ludzi skarżyło się na nową modę wśród młodzieży. Uczniowie gimnazjów włóczyli się po osiedlach i wygrywali melodie na klawiaturach domofonów. Odkryli, że każdy taki zamek ma wybieranie tonowe, a co się z tym wiąże, wciśnięcie odpowiedniej kombinacji klawiszy może ułożyć się w jakąś ścieżkę dźwiękową.

Ja robiłem tak swego czasu (początek XXI wieku) z własną komórką. Były to jeszcze telefony z klawiaturami i dzięki tonowemu wybieraniu, można było wygrywać melodie na ich klawiaturkach. Obecnie młodzi ludzie robią to samo, ale na zamkach kodowych. Niestety, takie zachowanie drażni lokatorów. Oprócz przypadkowego wybierania numerów kolejnych mieszkań, niszczą sprzęt.

Jest to kolejny powód by zainstalować w bloku, bądź w ogrodzeniu własnej posesji bramofon, wyposażony w obiektyw kamery. Pozwoli to na sprawdzenie, kto stoi przed furtką. Modele dostępne na rynku posiadają funkcję, dzięki której będziemy mogli obserwować sytuację przed drzwiami bez zdradzania naszej obecności. Co więcej, możemy nagrać krótki film/sekwencję zdjęć na dołączonym nośniku danych.

Wiele domofonów, wiele marek

To prawda, dzisiaj technologia to pole bitwy. Wielu producentów walczy o klienta. Ale to tylko z korzyścią dla nas. Rywalizacja pomiędzy takimi gigantami jak Commax i Genway jest przyczyną stałej obniżki cen i oferowania coraz to nowszych rozwiązań.

Oczywiście wideo domofon Commax to nie tylko kamera i matryca. To także wyświetlacz wysokiej jakości. Trzeba jednak mieć na względzie, że jest to rozwiązanie nieco droższe od tradycyjnego domofonu. Nie można zapominać o większej ilości przewodów, które łączą odbiornik z panelem zewnętrznym.

Mobilne urządzenia w systemie domofonowym

bramka ipWytwórcy domofonów dzisiaj oferują nawet podłączenie telefonu komórkowego, bądź tabletu do systemu. Dzięki specjalnej bramce IP, możliwe jest przesłanie sygnału do komórki przez Internet, bądź przed domową sieć LAN (Local Area Network).

Trzeba mieć na względzie, że transmisja sygnału wideo przez Internet wiąże się z koniecznością wykorzystania szerokopasmowego łącza (światłowód). Obraz to znacznie więcej danych, niż sam dźwięk. Dlatego płynny przekaz możliwy jest wyłącznie jeśli sprzęgnęliśmy stację bramową z bramką kablem o dużej przepustowości oraz jeżeli dysponujemy szybkim Internetem.

Obecnie w Polsce normą jest około 2-10 Mbit na sekundę. Jest to jednakże prędkość pobierania danych. A w tym wypadku zależeć nam będzie na przesyłaniu/wysyłaniu informacji. Toteż warto zainteresować się i dostawcy, jaką prędkość wysyłu danych oferuje. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że przy 2 Mbit/s download’u, upload wynosi około 0.5 Mbita. Po przeliczeniu na megabajty kilobajty będzie to około 250 kBt/s.

You may also like...

Dodaj komentarz